Przyczyny grzybicy stóp

Przyczyny grzybicy stóp

Grzybica stóp to uciążliwe schorzenie wywołane przez dermatofity – mikroskopijne grzyby, którymi można zarazić się podczas bezpośredniego kontaktu z chorą osobą, lub podczas korzystania z przedmiotów używanych przez tę osobę. Zakażeniom grzybiczym szczególnie sprzyjają miejsca ciepłe, jakim są nasze buty, które nosimy przez większość dnia. Jednak grzyby powstają nie tylko poprzez potliwość stóp i niedostateczne dotlenienie - bardzo łatwo można się nimi zarazić.

Przyczyny grzybicy są bardzo różne i nie ograniczają się do tych dwóch przytoczonych. Większe predyspozycje do powstawania grzybic mają osoby:

  • z obniżoną odpornością,
  • zażywające antybiotyki (osłabiają system immunologiczny organizmu),
  • z niedoborem witamin z grupy B oraz żelaza,
  • będące na diecie.

Najczęstszą przyczyną powstawania ognisk choroby w okolicach palców stóp jest nieodpowiednie zabezpieczenie ich przed patogenami choroby oraz niewłaściwa higiena. Bezpośrednie zagrożenie chorobą istnieje wówczas, gdy:

- korzystamy wspólnie z tych samych przyborów służących do utrzymania higieny osobistej strzępki i zarodniki grzybicy mogą zostać przeniesione za pomocą ręcznika, obcinaczki i pilniczka do paznokci, a nawet mydła,

- stosujemy ubiór niedostosowany do warunków i sylwetki - ciasne, niewygodne skarpetki i buty, szczególnie te wykonane ze sztucznych materiałów, mogą powodować nadmierną potliwość i wzrost temperatury ciała. Nadmierna ilość potu gromadzi się szczególnie w miejscach o słabej przewiewności idealnym miejscem do rozwoju zarodników grzybów chorobotwórczych są przestrzenie między palcami stóp. Dlatego warto zadbać o to, by nasze obuwie było wykonane z przewiewnych, najlepiej naturalnych materiałów,

- korzystamy z pomieszczeń sanitarnych miejscach publicznie odwiedzanych, takich jak prysznice, łaźnie, a  nawet toalety - jeśli uczęszczasz na lekcje pływania, zdarza ci się korzystać z publicznych łaźni, czy mieszkasz przez jakiś czas w niesprawdzonym hotelu, możesz łatwo zarazić się grzybica stóp.


Podstawowym elementem obniżającym ryzyko zarażenia są najzwyklejsze w świecie klapki. Zakładając je np. pod prysznic ograniczasz bezpośredni kontakt stopy z podłogą, na której mogły pozostać fragmenty naskórka chorego na grzybicę stóp.

Jeśli istnieją osoby, które nie widzą zagrożenia w mierzeniu obuwia podczas zakupów bezpośrednio na nieosłoniętą stopę, ostrzegamy - każdy kontakt skóry z patogenami grzybicy stóp stanowi najwyższe ryzyko zachorowaniem. Dlatego nawet w sezonie letnim, gdy wielu z nas korzysta z przyjemności chodzenia w sandałach i klapkach, buty w sklepie należy przymierzać w skarpetkach.

Spokojnie - nie oznacza to, że na każde zakupy musisz brać ze sobą dodatkową parę skarpetek. Na szczęście coraz więcej sklepów udostępnia klientom specjalne stopki do mierzenia obuwia, które skutecznie uniemożliwiają przedostanie się zarodników na stopę, dzięki zastosowaniu specjalnego preparatu. Stopki są także udostępniane w 3 kolorach, co ułatwia dopasowanie butów do charakteru stroju (beżowe, imitujące kolor skóry dla kobiet, czarne do eleganckich butów dla mężczyzn oraz białe dla osób przymierzających obuwie sportowe).