Grzybica stóp - statystyki

Grzybica stóp - statystyki

Według statystyk prowadzonych przez instytuty medyczne, na grzybicę chorują najczęściej ludzie w wieku 20-30 lat oraz ludzie starsi (50-60 lat). Przyczyną zachorowań wśród osób młodych dotkniętych grzybicą stóp jest głównie zwiększona potliwość i aktywność fizyczna. Starsza grupa wiekowa również atakowana jest przez dermatofity, a jest to związane z osłabionym układem immunologicznym i innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi.

Problem grzybicy stóp na świecie, w zależności od poziomu życia w danym kraju, waha się w granicach 3%-70%. Według danych zebranych w przeprowadzanym w całej Europie badaniu „Projekt Achilles” Polska znalazła się na niechlubnej, czwartej pozycji pod względem zachorowań na grzybicę stóp. Wśród naszych rodaków, występowanie grzybicy międzypalcowej stwierdzono wśród 42% badanych, co piąty Polak cierpi zaś na grzybicę paznokci (21%).

Co ciekawe, okazało się, że w krajach uprzemysłowionych poziom zachorowań utrzymuje się na poziomie około 15%, a wśród mężczyzn grzybica stóp występuje ponad czterokrotnie częściej niż u kobiet. Według autorów projektu badawczego grzybica staje się chorobą cywilizacyjną i jest między innymi efektem nieodpowiedniego dopasowania obuwia do warunków pogodowych. Coraz częściej, pomimo upalnej pogody, przesiadujemy w pracy nosząc na sobie ciężkie, nieprzewiewane obuwie, co sprzyja rozwojowi choroby. Korzystamy też z miejsc publicznych, częściej się przemieszczamy, dlatego sami stwarzamy warunki do rozwoju grzybów. W badaniu wzięło udział ponad 90 tysięcy osób z 16 krajów.